Lendületben a turizmus: ősztől érkezik a szektor saját bankja

2025. február 01. 21:59

Az ágazat meghatározó szerepet játszott a magyar gazdaságban – mutatott rá a nemzetgazdasági miniszter.

2025. február 01. 21:59

A turizmusban van lendület és erő, „csúcsteljesítményekről” lehet beszélni a 2024-es évben – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a 32. Turizmus Évadnyitó Gálán szombaton Budapesten. Az ágazat meghatározó szerepet játszott a magyar gazdaságban, a turisztikai szektor „igazi motorként” húzta felfelé a GDP-t – hangsúlyozta.

A tárcavezető bejelentette, hogy 

lesz turisztikai bank, ősztől létrehozzák a szektor saját bankját, 

amely a Tourinform irodák hálózatán keresztül fogadja majd a hiteligényeket. Az első hitelprogramok is akkor jelennek meg – tette hozzá.

Nagy Márton kiemelte: minden várakozást felülmúlva 11 százalékkal több, 18 millió vendég, 6 százalékkal több, 44 milliót meghaladó vendégéjszakát töltött el a magyarországi szálláshelyeken tavaly. A szálláshelyek 1050 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, ami 16 százalékos növekedés az előző évihez képest, a vendéglátóhelyek bevételei pedig 11,2 százalékkal 2005 milliárd forintra nőttek. A vendégéjszakák növekedését tekintve is az uniós élvonalhoz tartozik Magyarország.

Ezt is ajánljuk a témában

Erős év elé néz a turizmus

A friss adatok szerint a külföldi vendégéjszakák száma 15 százalékkal nőtt, Ázsiából 38 százalékkal többen érkeztek, a belföldi turizmus pedig 10 százalék felett bővült. Ha folytatódnak a trendek, ez az esztendő is erős lehet a szektorban.

Arról is beszámolt, hogy decemberben rengeteg, az előző évinél 250 ezerrel több magyar utazott külföldre, a beutazó turizmust tekintve pedig 17 százalékkal többen érkeztek hazánkba. Idén januárban 20 százalékos növekedést mértek a beutazó turizmusban, a fővárost érintően pedig 30 százalékos növekedést – mondta, hozzátéve: a lendület folytatódik.

A repülőtér visszavásárlását fontosnak nevezte. Elmondta: büszke arra, sokat vár a vezetéstől, „minél több utast és minél több pénzt”. A reptér csúcsteljesítménye pedig tovább emelkedhet – vélekedett.

Felidézte, hogy tavaly deregulációval, a rövid távú lakáskiadás kérdésével is foglalkoztak, ez utóbbi esetben konszenzus született. Az alanyi áfamentesség bevezetését is fontosnak nevezte az ágazatban, a szervízdíj és borravaló kérdéskörben voltak viták, viszont jó kompromisszum született a témában – értékelte.

Ezt is ajánljuk a témában

Idén a SZÉP-kártya digitalizációja és emellett számos olyan intézkedés következik, amivel tovább fejlesztik a szektort. Ezek között bejelentette: ősztől létrehozzák a szektor saját bankját, amely a Tourinform irodákon keresztül fogadja majd a hiteligényeket, és az első hitelprogramok is akkor jelennek meg. Kitért arra, hogy közvetlen járatokról tárgyalnak az Egyesült Államok legnagyobb városai és Budapest között. Ez a gazdasági kapcsolatok és a turizmus miatt is fontos, illetve a két ország közötti vízumszabályozást is könnyíteni tervezik. Ugyancsak tervezik Budapesten a 3 és 4 csillagos hotelek támogatási programjának elindítását. Felidézte: célként tűzték ki 2030-ra a 20 milliós vendégszám elérését.

Csendes Olivér, a Visit Hungary vezérigazgatója arról számolt be, hogy a 2024-es rekordévben a belföldi turizmusban 

a vendégforgalom 5,2 százalékkal, a vendégéjszakák száma pedig 2 százalékkal nőtt. 

A legnépszerűbb gasztronómiai attrakció a Fővám téri nagyvásárcsarnok volt, az éjszakai életben pedig a Gozsdu udvar volt a legvonzóbb. Úgy folytatta: idén 14,2 százalékos GDP-hozzájárulást, a tavalyinál 1,3 millióval több vendéget terveznek elérni és 4,1 millióval több vendégéjszakát.

Elmondta azt is: a 13 fókuszpiacon az idei évre adatalapú stratégiával készültek a kitűzött növekedés eléréséhez. A szervezet turizmusszakmai összefogásra épít, szakmai támogatást nyújt a turizmus szereplőinek információval és adatszolgáltatással, kiterjedt kutatásokkal, marketing megjelenések támogatásával - sorolta.

A Visit Hungary a megjelenések hatékonyságát vizsgálva döntött a jövő évi szakmai kiállításokon és vásárokon való részvételről is. Ezeken a korábbiaknál is markánsabb jelenlétet tervez. Idén októberben újra megrendezik a Tourism Summit-ot, amely kétnapos nemzetközi rendezvény lesz. 

A hivatásturizmus élénkítésére idén 400 milliós alapot hoznak létre, hogy minél több nagy rendezvényt tartsanak Budapesten 

– ismertette.

Francois Berisot, a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér vezérigazgatója ismertette: 2024 különleges év volt a repülőtér életében, amely újból állami tulajdonba került. Az együttműködést kiegyensúlyozottnak és kiemelkedően szorosnak nevezte a kormányzattal, és elmondta: közösen dolgoznak a fejlesztésén. Közölte, hogy 2024 a Budapest Airport történetének minden korábbi rekordját megdöntötte; 17,6 millió utas és 48,8 százalékkal több, csaknem 300 ezer tonna légiáru fordult meg 2024-ben a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, előrevetítve a következő évek robusztus utasszám-növekedését és megszilárdítva a repülőtér régiós elosztóközpont szerepét. A tavaly kezelt 17,5 millió utassal az éves forgalom nemcsak a 2023-as értéket haladta meg 19,5 százalékkal, hanem az eddigi csúcstartó 2019-es adatot is túlszárnyalta 8,7 százalékkal. Magyarország turisztikai vonzereje és a magyarok utazási kedve egész évben tükröződött a légikikötő utasforgalmában; az utasszám minden hónapban meghaladta az egymillió főt, míg 

októberben az 50 legforgalmasabb európai repülőtér közül a Budapest Airport regisztrálta a legnagyobb forgalmi növekedést 

– mondta.

Kitért arra: 2024-ben 43 légitársaság 141 úti célja volt elérhető Budapestről; a legnépszerűbbek London, Isztambul, Milánó és Párizs voltak. A kínai utasforgalom csaknem háromszorosára emelkedett – ismertette. A VINCI Airports hálózat részeként működő Budapest Airport éves utasforgalma 2024-ben először szárnyalta túl a járvány előtti adatot, és a további növekedésre felkészülve a tulajdonosok és a vállalat vezetősége megkezdte a 3. terminál építésének előkészítését, amely hosszú távon is biztosítja az utasok magas minőségű kiszolgálását – mondta.

(MTI)

Nyitókép: MTVA/ Jászai Csaba

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. február 02. 00:44
Budapest nagyon hasít, ami jó alapot adhat. További fejlesztések lehetnek a Budapestre épülő pár napos csillagtúrák, amelyek irányát a Budapesten élő külföldiek utazási szokásai jeleznek. A specifikálásban van még nagy tartalék: üzleti turizmus és a gyógyturizmus fejlesztése. Ha a pl. fogorvosi turizmus jól működik, akkor a szemműtétek, protézisműtétek miért is nem mehetnének? Dunántúlon széndioxid kutak sokasága van, nincsenek mégse mofetták. A "kapuvári csoda" orvosi kezelés hiába világhírű, egyáltalán nem közismert. A harkányi gyógyvízhez fogható van egy még Mexikóban, mégse világszenzáció, pedig a meddőség bizonyos esetein is segíthet az organikus szulfikarbamid tartalmával. Lengyelek, spanyolok szívesen jönnének vallási körutazásra, de ilyet nem kínálnak nekik tudtommal. Magyar borkörtúra thermalkörtúrával együtt, - ilyen sincs még tudtommal, pedig az adottság megvan.
hegyaljai-2
2025. február 01. 23:47
A bankok alapításához tőke kell. Ki adja? Látom az ország összes Tourinform irodáját, amint munkatársai hiteleket fognak elbírálni. Más dolguk úgy sincs, hiszen nem ott, az irodákban papírjaikból tájékozódnak az emberek, hanem az interneten. A turisztikai fejlesztésekben sem ők döntenek. Most majd játszanak bankosat.
gilou-berger-le-bobo-ougandais-2
2025. február 01. 23:01
Kinek a sajátlábán fog állni ez a nernyik bank, bankocska? Költői a kérdés. (Mindenből és mindenkitől IS kell a pénz).
davidkatroncay
2025. február 01. 22:08
Köszönjük miniszterelnök úr! Hajrá Magyarok!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!